لیزر

از بین بردن موهای زائد به وسیله لیزر

چرا لیزر؟

برای اینکه دوام روشهای معمولاز بین بردن موهای ناخواسته نظیر؛ موچین، تراشیدن، موم و کرمهای موبر، حداکثر سه تا هفت روز است و بعد از آن موها مجدد رشد می کنند و هزینه و زحمت مجدد و  مداومی برای فرد ایجاد می کنند در حالیکه که نور حاصل از پرتوهای لیزر می تواند موهای ناخواسته شما را برای مدت زمان طولانی و بعضا بطور دائمی از بین ببرد چون لیزر باعث تخریب فولیکول (پیاز) مو و توقف رشد موها می شود.

شایان ذکر است که روش الکترولیز نیز نتایج طولانی مدت دارد ولی چون درمانگر باید هر تار مو را جداگانه الکترولیز کند لذا استفاده از آن در مناطق وسیع و یا نواحی پرمو، یا تقریبا ناممکن است و یا به جلسات متعدد و صرف زمان بسیار زیاد نیاز دارد همچنین این روش دردناکتر از روشهای دیگر است. این روش در موارد تعداد کم تارهای مو مانند روییدن چند تار مو در صورت خانم ها و موارد عدم پاسخدهی لیزر مانند موهای سفید، گزینه مناسبی است.

استفاده از داروهای خوراکی برای رفع موهای زائد نیز، به غیر از موارد درمان مشکلات سیستمیک ایجاد کننده پرمویی مانند اختلالات هورمونی در خانم ها، توصیه نمی شود چراکه عوارض احتمالی آنها خطرات زیادی برای سلامتی افراد دارد و حتی در برخی افراد منع استفاده دارند.

با توجه به مفاد فوق، در حال حاضر لیزر ایمن ترین و موثرترین روش رهایی از زحمت و هزینه های از بین بردن موهای زائد است پرتوهای لیزر بدون اینکه به پوست آسیب برسانند جذب ساقه مو شده و پیاز مو را غیرفعال می کنند.

چه کسانی بهترین کاندید برای لیزر موهای زائد هستند؟

افراد با پوست روشن و موهای رنگ تیره با ساقه قطور بهترین کاندید استفاده از لیزر برای رفع موهای زائدند و بهترین نتایج را در کمترین جلسات بدست می آورند. بدین ترتیب هر چه پوست فرد تیره تر و رنگ موهایش روشنتر و ساقه آنها نازکتر باشد پاسخدهی به درمان نیز در وی کاهش خواهد یافت.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لیزر موهای زائد نیستند؟

افراد با پوست کاملا تیره، افراد با موهای روشن، خاکستری، قرمز و بلوند، دارای آفتاب سوختگی در موضع عمل تا زمان رفع آن، دارای مشکلات پوستی از قبیل سوریازیس، آکنه کیستیک و درماتیت، افراد مبتلا به تپش قلب، خانمهای باردار و کسانیکه دارای جسم فلزی در ناحیه عمل هستند.

لیزر در کجا و چگونه انجام می شود؟

اینکار معمولا در مطب پزشک و کلینیکهایی که مجوز استفاده از لیزر را دارند، انجام می شود. و بسته به وسعت محدوده عمل روی بدن، ممکن است از یک تا چند ساعت طول بکشد. معمولا قبل از عمل از لوسیون بیحس کننده در روی موضع استفاده می شود و در حین عمل ناحیه عمل به روشهای مختلف خنک نگهداشته می شود تا بدون آسیب به پوست و احساس درد توسط بیمار بتوان انرژی حرارتی بالایی را به پیاز مو منتقل نمود.

بیمار می تواند بلافاصله پس از انجام لیزر فعالیتهای عادی خود را از سر بگیرد و تنها کافیست تا ۲۴ ساعت از ورزش، جکوزی و برنزه کردن اجتناب کند. توصیه می شود پس از انجام لیزر محل مورد نظر به آرامی با یک صابون ملایم شستشو شود و از کرم های ترمیم کننده روی موضع استفاده شود. در شرایط خاص، ممکن است پماد آنتی بیوتیک و لوسیونهای موضعی دیگری نیز مورد نیاز باشد.

 

نکات جانبی مهم

در اغلب موارد درد و ناراحتی کم و ناچیز بوده و نیازی به تجویز دارو نمی باشد. ولی در صورت بروز دردهای شدید، برآمدگیهای قرمز و سفید، رویش سریع مو و ایجاد زخم، موضوع را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

التیام بسته به فیزیولوژی بدن شما و مهارت پزشک، پس از چند روز قابل مشاهده است.

در شرایط ایده آل، یک جلسه درمان با لیزر موجب توقف رشد موها به مدت ۷ تا۱۱ در صورت، ۱۰ تا ۱۶ هفته در نواحی میانی بدن و ۱۱ تا ۱۷ هفته در ساق پا خواهد شد.

تعداد جلسات درمان با توجه به خصوصیات فیزیولوژیکی فرد و موضع درمان متفاوت خواهد بود جلسات بعدی، نباید تا وقتی که موها از زیر پوست نروییده اند، آغاز شود. این زمان معمولاً حدود ۱۲هفته است.

لیزر را می توان در همه نواحی بدن از جمله صورت، گردن، لب فوقانی، خط بیکینی و غیره به منظور رفع موهای زائد بکار برد.

عوارض لیزر موهای زائد معمولا بندرت بروز می یابند ولی به هر حال امکان بروز دارند و باید دقت لازم به عمل آید این عوارض شامل؛ لکه ها، تاول، سوختگی، عفونت و واکنشهای آلرژیک است و در صورت بروز باید درمان شوند. عوارض را می توان با انتخاب صحیح درمانگر به حداقل ممکن کاهش داد.

در موارد مصرف بتاکاروتن و هرگونه داروی حساس به نور توسط بیمار، همچنین برنزه کردن پوست و استفاده از موم و کرمهای موبر توسط بیمار، درمان باید به تعویق انداخته شود