پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی
یکی از روش های جوانسازی پوست که منجر به شفاف و روشن تر شدن پوست خواهد شد، پیلینگ شیمیایی نام دارد. این تکنیک با هدف لایه برداری و از بین بردن سلول های مرده ، جای جوش ، لکه ، منافذ باز و چروک های ریز انجام می شود.
در این روش در مرحله اول سوختگی کنترل شده و جزئی در پوست ایجاد خواهد شد. سپس مراحل ترمیم آغاز شده و لایه ای جدید در پوست ایجاد می شود.پوست جدید صاف ، شفاف و صورتی رنگ می باشد.
نتایج نهایی درمان اغلب پس از گذشت 7 الی 10 روز قابل رویت می باشد. به طور کلی می توان گفت سیستم پیلینگ شیمیایی به صورت عمقی عمل کرده و روند کلاژن سازی طی 2 الی 6 ماه انجام خواهد شد. این روش در طولانی مدت فیبروبلاست ها و کلاژن را تحریک می کند و منجر به الاستین سازی می شود.
کاربرد پیلینگ شیمیایی
اصلاح اسکار زخم ها
برطرف نمودن کک و مک
شادابی و روشن تر شدن پوست
کوچک یا جمع کردن منافذ باز پوست
کنترل ترشح سبوس و تنظیم چربی پوست
اصلاح نقص های اپیدرمی نظیر ملاسما یا لک های حاملگی
اصلاح آکنه های شدید که جای جوش عمیق از خود باقی گذاشته اند.
افزایش رنگ دانه های ملانین پوست بعد از التهاب شدید همچون سوختگی
مواد مورد استفاده از پیلینگ شیمیایی
برای انجام این تکنیک از مواد مختلفی استفاده می شود اما در زیر به برخی از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد :
فنول
ترتینوئین
تری کلرواستیک اسید
محلول گوردون – بیکر
یخ خشک یا CO2 جامد
آلفا هیدروکسی اسید و بتاهیدروکسی اسید
رزورسینولون که سوزاننده و حالت جذب سیستمیک دارد.
محلول جسنر که حاوی اسید لاکتیک 14 % ، رزورسینولون 14 %، اسید سالیسیلیک 14 % و الکل است.
استفاده از هریک از مواد ذکر شده بسته به موارد مختلفی همچون مشکل بیمار ، سن ، وضعیت ترمیم و سوابق بیماری افراد و غیره دارد که پس از معاینه توسط پزشک مشخص خواهد شد.
موارد منع استفاده از پیلینگ شیمیایی
انجام پیلینگ شیمیایی تنها در شرایطی که از نوع گلوکولیک اسید باشد، برای خانم های باردار مجاز بوده و در سایر موارد ممنوع می باشد.
پیلینگ شیمیایی سطحی برای افرادی که سابقه گوشت اضافی یا کلوئید دارند ، باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد. همچنین برای این افراد نباید پیلینگ با عمق متوسط یا زیاد انجام شود.
به افرادی که دارای پوست های تیره یا سیاه هستند، انجام این روش توصیه نمی شود. چرا که احتمال بروز اسکار یا کلوئید وجود دارد.
برای افرادی که طی شش ماه گذشته از راکوتان استفاده کرده اند ، حتی انجام پیلینگ شیمیایی سطحی نیز ممنوع می باشد. افرادی که از دارو های ضد بارداری یا OCP استفاده کرده اند نیز جزو همین دسته می باشند.
افرادی که دارای تبخال فعال هستند ، مجاز به انجام پیلینگ شیمیایی نیستند. افرادی که از سابقه تبخال برخوردارند نیز قبل از درمان باید از دارویی همچون آسیکلوویر استفاده کنند.
نکات مهم بعد از پیلینگ:
۱ – از ضدآفتاب مناسب استفاده شود.
۲- از قرار گرفتن زیر نور خورشید و چراغهای مهتابی دوری کنید.
۳- در چند روز اول به طور مرتب منطقه پیلینگ شده را با آب سرد بشویید.
۴- ازمواد آرایشی مخصوصا انواع رنگی آن برای دو هفته استفاده نکنید.